Plastikowe jednorazówki - koniec toksycznej ery



Produkcja plastikowych jednorazówek odchodzi powoli do lamusa. Badania naukowe dowiodły, że plastik przenika do ekosystemów w sposób permanentny. Jest obecny w naszym pożywieniu, znajduje się w naszych ciałach oraz całym otoczeniu. Zatruwa faunę i florę. Tworzą się z niego rozległe wyspy śmieci na ocenach.

Jeśli nie zaczniemy stosować biodegradowalnych produktów, takich jak na przykład naczynia ekologiczne, słomki z makaronu, kubki ekologiczne z papieru czy słomki ze słomy, to czeka nas katastrofa. Jesteśmy dosłownie zalewani plastikiem z każdej strony.

Trudno jest określić jak dużo czasu potrzeba żeby ten plastik zupełnie się rozpadł i zupełnie się rozłożył, dlatego że jest to stosunkowo nowa technologia. Wiadomo że plastik nie działa tak jak materia organiczna. Plastik pod wpływem promieniowania słonecznego oraz pod wpływem ruchów fal morskich rozpada się na drobne elementy, takie bardzo małe cząsteczki i te cząsteczki podróżują razem z prądem morskim właśnie na obszar północnego Pacyfiku. Szacuje się, że plastikowe odpady zabijają ponad milion zwierząt rocznie, w tym żółwie morskie, które bardzo często mylą torebki plastikowe z właściwym pożywieniem.

Cierpią też inne zwierzęta. Ptaki na przykład zatruwane są małymi drobinkami plastiku, które często są mylone z piaskiem. To co trafia do organizmu takiego zwierzęcia powoduje w jelitach, organach wewnętrznych swego rodzaju katastrofę, która kończy się męczarnią i śmiercią. Niektóre zwierzęta od razu się duszą i giną, inne czeka bardzo długa i powolna śmierć.


Komentarze